Bibliofil-morderca? Jaką historię nosi w sobie nieco ekscentryczny, starszy pan? Dlaczego jego życie w ten sposób wygląda? Jakie skrywa tajemnice?
Gunner Kaiser w swej najnowszej książce snuje opowieść o człowieku, którego obsesja stała się sensem istnienia i źródłem niewyobrażalnego zła.
„Pod skórą"
Gunnar Kaiser
Wydawnictwo W.A.B.
2022
608 stron
"Nowy Jork, lato 1969 roku. Student literatury Jonathan Rosen śledzi piękną dziewczynę. Idąc za nią, spotyka eleganckiego bibliofila Josefa Eisensteina, z którym nawiązuje znajomość. Ten tajemniczy starszy mężczyzna wprowadza niedoświadczonego chłopca w świat sztuki i zmysłowości, zdradza mu tajniki uwodzenia i pomaga mu wejść w dorosłość. W pracowni Eisensteina Jonathan po raz pierwszy uprawia miłość z młodą kobietą, którą obaj zagadnęli w barze. Z upływem czasu młody człowiek nabiera podejrzeń, że jego mentor skrywa jakąś straszną tajemnicę. Ale to przeczucie przerodzi się w pewność dopiero kilkadziesiąt lat później, na całkiem innym etapie życia."
Moja opinia:
Dla Josefa Eisensteina książki to prawdziwa obsesja. Doskonale wydane białe kruki są dla niego najcenniejszym skarbem, a ich posiadanie bez namysłu może okupić nawet najcięższą zbrodnią. Ta fascynacja prowadzi go przez życie, wypełnia je niemożliwym do zaspokojenia pragnieniem. "Pod skórą" to niewątpliwie wyjątkowy thriller. Powiem Wam szczerze, że na początku trudno było mi czytać tę powieść. Pierwsza część jest dobrze napisanym wstępem do niezwykłej historii, jednak nieco przesadnie rozwleczonym. Odkładałam książkę wiele razy, wracałam i znowu nie potrafiła mnie przy sobie zatrzymać. Kiedy już doszło to właściwej fabuły nastąpiła zmiana. "Pod skórą" ma duszny, wyjątkowy klimat. Pomimo braku porywających zwrotów akcji, potrafi wywrzeć na czytelniku mocne, niezapomniane wrażenie. Nie da się tego opisać. Losy bibliofila - mordercy są fascynujące, na swój sposób odrażające i ciekawe. Niepokój czai się gdzieś pod powierzchnią, gotowy w każdej chwili zaatakować i pochwycić w swe szpony. Historia opowiedziana jest plastycznie, mocno, to żywy obraz zepsucia, mrocznych obsesji i braku moralnych zahamowań. Klimatem przypomina też "Pachnidło", a także "Cień wiatru". Ma w sobie piękno, intelektualną głębię, ma też w sobie rozkład, czające się zło i śmierć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz